Rôzne

Splavovanie či kúpanie v Dunaji? Vieme, za akých okolností je to možné

V posledných dňoch sa o Dunaji „hovorilo“ vo väčšej miere, a to kvôli tragickej udalosti, ktorá zasiahla celé Slovensko. Žiaľ, práve splavovanie Dunaja sa stalo "osudným ekonómovi Martinovi Filkovi. Zaujímali sme sa teda o to, aké sú nepísané pravidlá pri akejkoľvek činnosti spojené s touto riekou.

Ilustračný obrázok k článku Splavovanie či kúpanie v Dunaji? Vieme, za akých okolností je to možné
Zdroj: TASR

Splav, kúpanie alebo čoraz obľúbenejšia jazda na vodnom skútri. Je to možné aj na Dunaji?

Dunaj a splavovanie

Kanoe, kajak alebo rafting lákajú, to je všeobecne známe, hlavne počas priaznivého počasia. Ak máte v pláne vykonávať takúto športovú aktivitu na Dunaji, môžete, ale?

„Pokiaľ chce ísť niekto len tak splavovať Dunaj, tak môže. Nie je potrebné žiadne špeciálne povolenie,“ prezradila Miroslava Janušicová z Dopravného úradu.

„Avšak, všetko závisí od typu plavidla. Ak plavidlo podlieha povinnej registrácii, čiže jeho celková hmotnosť presahuje tisíc kilogramov, či je jeho výkon viac ako 4kW alebo plocha je plachiet väčšia ako 12 m2, musí mať platné lodné listiny a vodca plavidla musí mať preukaz odbornej spôsobilosti na vedenie plavidla,“ dodala Janušicová.

Čítajte tiež: Od Čierneho lesa do Čierneho mora. Otestujte sa, čo viete o Dunaji?

Z toho vyplýva, že kajak alebo kanoe na Dunaj môžete „vytiahnuť“, treba však dbať na bezpečnosť a hlavne nepreceňovať svoje sily. „Kanoe, kajak sú plavidlá, ktoré nepodliehajú povinnej registrácii, tzn. na vedenie takýchto plavidiel nie je potrebný preukaz odbornej spôsobilosti vodcu malého plavidla a takýmto plavidlám sa nevydáva lodné osvedčenie,“ priblížila Janušicová z Dopravného úradu.

Odporučená výbava

Aj keď nepotrebujete žiadne povolenia, odborníci odporúčajú, aby ste okrem záchranných viest, splnili ďalšie podmienky. Vaše plavidlo by malo mať minimálne dve veslá, či jedno pádlo, vylievačku vody (špongiu) a vyväzovacie lano alebo retiazku dlhšiu ako 5 metrov.

Plávanie na vlastné riziko

V posledných rokoch sa rozmohlo kúpanie v Dunaji, preto sme zisťovali, či to nie je zakázané.* „Pokiaľ to nie je vyslovene zakázané na konkrétnom mieste, tak je kúpanie povolené. No, napríklad vo verejných prístavoch je kúpanie sa zakázané,“* informovala nás Janušicová.

Čítajte tiež: Počas výcviku hasičov z Dunaja vytiahli mŕtvolu. Telo patrí Martinovi Filkovi

A čo skúter, či motorový čln?

Pri jazde na týchto plavidlách, poháňané motormi, je to zložitejšie. Podmienky určujú a vymedzujú opatrenia Dopravného úradu, ktoré musíte splniť, aby ste nenarušili plavbu na Dunaji. Podľa Štátnej plavebnej správy je zakázané jazdiť na skútroch a vodných lyžiach v období od 15.10 do 30.3 a tiež aj v noci.

„Prevádzka vodných skútrov a vodného lyžovania na vodnej ceste Dunaj je zakázaná s výnimkou vymedzených úsekov,“ píše sa v Plavebnom opatrení č. 57/2013. V ňom sa zdôrazňuje aj toto: „Vodcovia vodných skútrov ako aj spolujazdci a vodní lyžiari sú povinní mať oblečené záchranné vesty a dodržiavať pravidlá.“

Adrenalínové zábavky na Dunaji

Iste ste už počuli o tom, že sa dá z Mosta Lafranconi skočiť si bungee jumping. Je to možné aj z iných mostov, či vyskúšať iné adrenalínové „šialenstvo?" „Pokiaľ by takéto aktivity mohli ohroziť bezpečnosť alebo plynulosť plavby, môžu sa vykonávať len na základe povolenia Dopravného úradu,“ uzavrela Miroslava Janušicová.

Čítajte tiež: OBRAZOM: Takto sa kedysi Bratislavčania kúpali vo vodách Dunaja

Autor: Milan Hanzel.

Dunaj
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM