Rôzne

Ak chcete, aby bol váš pitný režim vyvážený, len bežná voda z vodovodu nestačí

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že minerálne vody kvôli svojej mineralizácii nie sú vhodné na každodenné pitie. Táto informácia však nie je pravdivá.

Ilustračný obrázok k článku Ak chcete, aby bol váš pitný režim vyvážený, len bežná voda z vodovodu nestačí
3
Galéria
Zdroj: TASR

Ak preferujete zdravý životný štýl, určite viete, že jeho súčasťou by mal byť aj dostatočný pitný režim. Bez vody človek jednoducho nevydrží.

Strata minerálov

Voda v našom organizme prepravuje živiny, vitamíny, minerály, ale i hormóny, a rovnako tak participuje na vylučovaní škodlivín z tela. No na to, aby náš organizmus fungoval ako má, potrebuje pravidelne dopĺňať minerály, ktoré sa z tela počas dňa strácajú.

Človek sa potením, okrem škodlivín, zbavuje aj eletrolytov a dôležitých minerálov. Je jedno, či sa potíte pri športe, psychickej záťaži alebo počas horúcich dní, dôležité látky strácate z tela tak, či tak. Preto by ste mali dbať na to, aby sa to, čo sa z tela vyplavuje, aj vrátilo späť. Ako to docieliť? Príjmom správne zvolených tekutín.

Čista voda alebo minerálka?

Dôležitou informáciou je ale to, že všetky vyplavené minerály obyčajná voda z vodovodu do organizmu neprinavráti. Takáto voda síce hydratuje organizmus, no inú funkciu, žiaľ, nemá. Stratu minerálov, mikroprvkov a tekutín vykompenzuje minerálna voda.

Urobíte dobre, ak siahnete po minerálnej vode, ktorá obsahuje sodík, draslík, horčík a vápnik. Práve tieto minerály obsahuje slovenská minerálna voda Budiš. „Sodík je kľúčovým prvkom tekutinovej rovnováhy tela, acidobázickej rovnováhy a funkcie neurónov. Počas horúceho počasia a fyzickej námahy sa výrazne zvyšuje jeho spotreba,“ vysvetľuje lekár hokejovej reprezentácie Ján Grauzel.

A práve preto by mala byť prirodzenou súčasťou vášho pitného režimu minerálna voda so správnym obsahom sodíka, no zabúdať netreba ani na ďalšie dôležité minerály.

Akú minerálnu vodu si vybrať?

Minerálna voda Budiš vyvažuje nedostatok minerálov v organizme a dopĺňa ich dennú potrebu. Práve kvôli svojmu zloženiu je odporúčanou súčasťou pitného režimu. Okrem vhodného zloženia patrí medzi benefity tejto vody aj to, že priaznivo pôsobí na tráviaci systém, dýchací systém, činnosť obličiek, pečeňovo-žlčové funkcie a má protizápalový a protialergický účinok.

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že minerálne vody kvôli svojej mineralizácii nie sú vhodné na každodenné pitie. Táto informácia však nie je pravdivá. Všetko totiž závisí od obsahu minerálov. Pitie minerálnej vody sa postará aj o detoxikáciu vášho tela, a taktiež posilňuje imunitný systém. Okrem toho po fyzickej námahe pomáha telu k efektívnejšej regenerácii a zmierňuje bolesť väzov a svalov po náročnom tréningu.

Ak chcete, aby bol váš pitný režim vyvážený a výživný, len bežná voda z vodovodu nestačí. Práve podcenenie správnej hydratácie v kombinácií s nápojmi s nízkym obsahom minerálov môže viesť k zdravotným problémom, pretože rovnováha elektrolytov v nápoji určuje, ako sa tekutina pohybuje cez organizmus. Ak vás počas dňa prepadne pocit malátnosti, únavy, poklesnutia psychického, či fyzického výkonu alebo vás rozbolí hlava, skúste sa najskôr napiť vody. Dehydrovaný organizmus totiž môže vykazovať presne tieto príznaky.

Pitný režim: voda vs. minerálka
3
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM