Adriana Banásová Rôzne

OBRAZOM: Ako vyzerali Vianoce a prípravy na sviatky v minulom storočí v Bratislave? + VIDEO

Počas sviatočných dní si tí - skôr narodení často spomínajú, či už v dobrom alebo v tom horšom, na roky, ktoré už pominuli. Tým mladším zostávajú miesto spomienok zväčša už len fotografie, reflektujúce minulosť. Zaspomínajme si, ako vyzerali Vianoce v 50-tych až 80-tych rokoch u nás.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Ako vyzerali Vianoce a prípravy na sviatky v minulom storočí v Bratislave? + VIDEO
Zdroj: TASR

Tie roky päťdesiate

Po 2. svetovej vojne do roku 1948, kedy sa k moci dostali komunisti, sa slávili Vianoce v duchu 1. republiky. Typickými pre toto obdobie boli tzv. stromčeky republiky, ktoré stavali na námestiach. Pri nich stáli pokladničky, kam mohli ľudia hádzať peniaze určené na charitu.

Obdobie pred komunistami bolo typické dodržiavaním kresťanských sviatkov. Spievali sa koledy a deti verili, že im darčeky nosí Ježiško.

Nástupom nového politického režimu sa však hlavný protagonisti komunizmu snažili tieto tradície potlačiť. Ich snaha nadobudla napríklad takú podobu, že deti už nedostávali darčeky od Ježiška, ale od Deda Mráza, ktorý za nimi cestoval až z Čukotky.

Stromy na námestiach už rozsvecoval Dedo Mráz a zrušili sa charitatívne pokladničky. V školách sa usporadúvali besedy s programom a Dedom Mrázom, deti a dospievajúci sa združovali v stavbách mládeže – telocvičniach či klubovniach, kde sa hromadne oslavovalo…

Ako vyzeral ošiaľ z príchodu Deda Mráza si môžete pozrieť na videu na konci nášho článku.

60. roky

V priebehu 60-tych rokov, kedy prišlo politické uvoľnenie sa začal postupný návrat pôvodných tradícií a zvykov, Dedo Mráz prestal byť protežovaný. Vo všeobecnosti išlo o obdobie, kedy bol na trhu väčší dostatok všetkého – cez jedlo či materiálne veci. Kým v 50-tych rokoch mali ľudia na stoloch zväčša orechy či jablká, o generáciu neskôr to už boli mandarinky, pomaranče a banány. Typickým pokrmom sa popri kaprovi stal na Štedrý deň napríklad aj zemiakový šalát.

Z tohto obdobia pochádzajú aj naše čokoládové vianočné kolekcie. Začiatkom 60-tych rokov ich začal plniť závod Orion, ktorý funguje dodnes.

Hitom Vianoc sa stali aj sklenené ozdoby vyrábané napríklad v závode Červený most, ktoré postupne exportovali do celého sveta.

Vianoce v 70-tych a 80-tych rokoch

Po období normalizácie sa ľudia snažili žiť naplno, venovať sa svojím rodinám a neriešiť politiku. Povestný Dedo Mráz už prestal byť taký atraktívny, hoci sa pravidelne zúčastňoval obľúbených detských besiedok, kde deťom rozdával balíčky.

Prečítajte si tiež: Bezdomovectvo – zatvárame pred ním oči, no tento problém sa týka všetkých. Každý sa môže ocitnúť na ulici

Veľký boom nastal najmä v oblasti televízie – každá rodina už v sedemdesiatych rokoch vlastnila televízny prijímač. Pochopiteľne sa roztrhlo vrece s novými rozprávkami a dnešnými už „klasikami“. Vznikli napríklad Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice, Dívka na košteti či seriál Arabela.

Stromčeky boli až do začiatku 80-tych rokov živé, prvé umelé stromčeky vyzerali skôr ako metly. Pod stromčekom si deti našli céčka, komiksy, plastelínu či vláčiky, populárne boli aj digitálne hry ako No Počkaj! Snom každého v socializme bolo mať rifle, na ktoré sa chodilo do Tuzexu či Maďarska, bolo ich však ťažké dostať kúpiť.

Výdobytkom osemdesiatych rokov boli elektrické žiarovky na stromčeky, ktoré mnohým fungujú ešte dodnes, obľúbeným vynálezom boli aj prskavky.

zdroj videa: youtube

Prierez Vianocami minulého storočia
25
Galéria
Zdroj: TASR
Vítanie Deda Mráza v Bratislave v roku 1960
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM