Alexandra Húsková Rôzne

Objavte krásy prírody nášho kraja. Tipy na vychádzky a cyklotrasy na Záhorí

Jesenné počasie láka k výletom. Nemusíme pritom chodiť ďaleko. Záhorská nížina na západe Slovenska je dôkazom, že aj nížinná krajina môže byť príťažlivá a turisticky zaujímavá. Je stvorená na menej i viac náročné prechádzky prírodou.

Ilustračný obrázok k článku Objavte krásy prírody nášho kraja. Tipy na vychádzky a cyklotrasy na Záhorí
Zdroj: TASR

Pešia turistika je najrozšírenejšia voľno časová aktivita v regióne Dolného Záhoria najmä vďaka jednoduchému prístupu k časti Malých Karpát. Najobľúbenejšia je vytrvalostná diaľková turistická trasa značená E8 od Devína až po Dukliansky priesmyk naprieč Slovenskom.

Turistické chodníky v príjemnom jemne hornatom prostredí poskytuje aj menej náročné turistické trasy, či výstupy. Vo veľkej časti Borských lesov sa rozprestiera Vojenský obvod Záhorie, napriek ktorému je aj tak zabezpečená priechodnosť od lokalít nivy rieky Moravy až k vrcholom Malých Karpát. Prakticky z každá obec na úpätí malých Karpát ponúka značenú trasu so lesného prostredia.

Trasy pre pešiu turistiku

 • Bratislava (Železná studnička) – Kačín (bufet) – Marianka dĺžka trasy – 9,3 km (červená turistická značka po celej trase)
 • Marianka – Borinka – Hrad Pajštún (červená značka) dĺžka trasy – 4,5 km

pokračovanie:

 • a) Košarisko (chata) – (zelená značka) – Medené Hámre, ďalej po ceste do Borinky dĺžka trasy – 18 km
 • b) po žltej značke na Dračí Hrádok, ďalej po ceste do Borinky dĺžka trasy – 11 km
 • c) po žltej značke do Stupavy dĺžka trasy – 8 km
 • Stupava – Červený domček – Lozorno dĺžka trasy – 11 km (zelená turistická. značka po celej trase)

Prečítajte si viac: Krásny výhľad, tiché a zelené prostredie – to všetko sa skrýva v turistike na Pajštún. Boli ste si zrúcaninu už pozrieť?

Obľúbené trasy pre cyklistov

Cesty vedúce do Stupavy a jej okolia sú ako stvorené pre milovníkov cykloturistiky. Výborné možnosti pre tento šport predstavuje cyklotrasa Nivou rieky Moravy, ktorá predstavuje prekrásny zážitok z neporušenej prírody.

Najzápadnejšia chránená krajinná oblasť Záhorie, konkrétne jej časť Niva Moravy, je zapísaná medzi medzinárodne významné mokrade podľa Ramsarskej konvencie. Je to oblasť s najvýraznejším nahromadením naviatych pieskov v strednej Európe.

Náučný chodník nivou rieky Moravy patrí v súčasnosti k najdlhším náučným chodníkom na Slovensku – celková dĺžka je 79 km a ponúka až 39 informačných tabúľ. Jeho podstatná časť sa nachádza v Bratislavskom kraji. Náučný chodník spája oblasť hlavného mesta Bratislavy s regiónom Záhorie a končí sa na hraničnom priechode do Rakúska pri obci Hohenau. Časť náučného chodníka je zároveň cyklotrasou.

Náročnejší si môžu vybrať trasu na horských bicykloch a pokúsiť sa „dobyť“ hrad Pajštún, prípadne sa vybrať na Košariská, po ceste si pozrieť zrenovovanú kaplnku sv. Michala na Medených Hámroch, fantastickú scenériu bývalého kameňolomu…

Po značených trasách sa na bicykloch môžu dostať či už do Lozorna alebo do Bratislavy – Železná studnička alebo Krasňany. Vytrvalci môžu skončiť svoj výlet vo Svätom Jure.

Devín (hrad) – Devínská Nová Ves – Vysoká pri Morave

 • Trasa C 7 (modrá) – dĺžka trasy – 23 km

Stupava – Vysoká pri Morave – Záhorská Ves

 • Trasa C 8 (červená) dĺžka trasy – 20 km

Stupava – Borinka – Košarisko – Svätý Jur

 • Trasa C 8 ( červená) dĺžka trasy – 22 km

Košarisko – Lozorno po C 28 – Zohor

 • Trasa C 29 (modrá) dĺžka trasy – 17,5 km

Bratislava (Karlova Ves) – Devín (obec) – Devínska Nová Ves – Devínske Jazero – Zohor

 • Trasa C 26 (modrá) dĺžka trasy – 25 km
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM