Adriana Banásová Správy

Boli sme si pozrieť milánske Expo 2015, na slovenský stánok sme právom hrdí!

O celosvetovej výstave v Miláne - Expo 2015 sa už v našich médiách toho popísalo neúrekom, no nie všetky redakcie sa môžu pochváliť skutočným zážitkom z tohto veľkolepého predstavenia. Bratislava24 si túto „performance“ rozhodne nenechala ujsť.

Ilustračný obrázok k článku Boli sme si pozrieť milánske Expo 2015, na slovenský stánok sme právom hrdí!
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk

Počas dovolenkových dní, kedy sa naša redakcia túlala po Taliansku a spoznávala krásy tohto južanského štátu, sme tak povediac „zablúdili“ aj do Milána. A bol by priam hriech, keď už sa nám – Slovákom dostalo možnosti prezentovať sa na Expe 2015, nejsť si túto exhibíciu aj pozrieť.

Môžeme vám povedať, že vidieť prakticky toľko štátov a národností na jednom mieste bol zážitok. Pri vstupe vás ohúri už len samotná plocha výstaviska Rho-Pero, kde sa na ploche 1,1 milióna štvorcových metrov pýši 144 krajín sveta. A nás o to viac teší, že medzi nimi si svoje zastúpenie našla aj taká malá zem, akou je Slovensko.

Malé, ale premyslenejšie a krajšie ako veľké

Hoci vyčlenený rozpočet (5 miliónov eur) a veľkosť stánku sa z pochopiteľných dôvodov nemôže rovnať krajinám, akými sú Rusko či USA, kvalitou sme ich, podľa našej mienky, preskočili hneď niekoľkokrát. Nielen v uchopení témy (USA sa prezentovalo ako zelená krajina so zelenou stravou, kde sa na veľkoplošných obrazovkách návštevníkom neustále prihováral Barack Obama), ale aj formou prevedenia, kde náš, síce, menší stánok ohúril kombináciou tradičného s moderným a ukázal rôznorodosť krajiny.

Témou tohtoročného Expa v našom prevedení bola myšlienka „Slovensko je krajina plná energie, príďte si k nám dobiť baterky“. Po príchode na stánok sme si po tom, čo nás z ustavičného chodenia boleli nohy, skutočne oddýchli.

Prečítajte si tiež: Nevšedné ubytovanie? Prečo nie. Hotely v našom meste majú rôznu podobu + FOTO

Z vonku nás vítala trávou potiahnutá hlava bohyne Vesny, symbolizujúca v slovenskej mytológii novú energiu jari a vznikajúci život. Exteriér je okrem iného doplnený impozantnými sochami hláv Františka Xavera Messerschmidta, ktoré zasa reprezentujú časť našej výtvarnej kultúry.

Architektonický počin

Po prekročení pomysleného prahu stánku nás hneď upútala tmavomodrá farba interiéru, ktorá v horúcom letnom počasí pôsobí na človeka veľmi osviežujúco. V modernom prevedení vnútrajška čaká na návštevníka množstvo interaktívnych zón, či už v podobe kríku z tradičnými zvoncami, na ktoré si môžete vyskúšať aj zahrať, alebo veľké krútiace sa veľkonočné vajce, so všetkými motívmi výzdoby veľkonočných kraslíc z jednotlivých regiónov Slovenska.

K našej kultúre neodmysliteľne patria píšťalky a fujary, z ktorých dizajnéri vytvorili zaujímavý strom.

Stánok má v našich očiach veľmi vysoké hodnotenie aj pre fakt, že sa v ňom miešali ukážky tradičného s moderným. Príkladom je 3D prehliadka jednotlivých krajov a miest Slovenska, medzi ktorými samozrejme nechýbala ani Bratislava. Jej hlavné námestie či dominanta – hrad upútali pozornosť nejedeného návštevníka a o 3D premietacie okuliare bola tým pádom „bitka“.

Okrem klasickej kultúry či kúska archeológie v podobe Moravianskej Venuše, sme si s chuťou pozreli dve svetové slovenské špičky, a to prezentáciu aeromobilu Štefana Kleina či podobizeň našej športovej jednotky Petra Sagana.

Celkový pozitívny dojem zvyšovala aj prítomnosť ochotných hostesiek, ktoré návštevníkov jednotlivými „stanovišťami“ sprevádzali. Takýto personál sme – mimochodom – neobjavili v žiadnom inom, v čase nášho príchodu, otvorenom stánku.

O tom, že náš stánok zaujal nie len tých niekoľko jednotlivcov – Slovákov, na ktorých sme pri návšteve narazili, ale aj množstvo cudzincov, svedčala aj poriadna rada, ktorú sme si pred vstupom museli vystáť. A to nie len na exhibíciu ale aj do reštaurácie s národnou kuchyňou. Hoci naše „bryndzáky“ nepozná veľa cudzincov, čakacia lehota bola, ako keby ich dávali zadarmo…

Po odchode z výstaviska vás už určite nebude mrzieť ani vysoká cena vstupného. Výstavu sa rozhodne oplatí navštíviť- ešte máte čas do 31. októbra. Už len pre fakt, aby sme mohli byť na našu krajinu právom hrdí. Je naozaj na čo.

Slovensko sa predstavilo v Miláne na výstave Expo 2015
12
Galéria
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM