ELA Správy

Ochladenie je na ústupe: Kedy a kde sa vrátia tropické horúčavy?

Po výraznejšom ochladení, ktoré zasiahlo najmä západnú polovicu územia, sa očakáva návrat tropických teplôt.

Ilustračný obrázok k článku Ochladenie je na ústupe: Kedy a kde sa vrátia tropické horúčavy?
Zdroj: TASR

Studený front priniesol ochladenie najmä na západ a sever Slovenska, v stredu sa prechodne ochladilo už aj na východe. Východ potrápili aj silné dažde, a to predovšetkým jeho juhovýchodnú časť.

Intenzívne lejaky priniesli od 20 do 50 mm zrážok. Naopak, na juhu stredného Slovenska boli relatívne vysoké, dnes dosiahli až do +27 °C, informuje iMeteo.sk.

Opäť vysoké teploty

Nad územie strednej Európy sa počas stredy rozšírila od západu tlaková výš. Tá nám postupne prinesie teplejší vzduch. Tlaková výš sa začne naplno prejavovať na našom území už v priebehu štvrtku, kedy sa oblačnosť zmenší. V piatok a cez víkend očakávame už málo oblačné počasie.

Teploty dosiahnu už počas štvrtku +23 až +30 °C, podobne tomu bude aj v piatok. Cez víkend sa ešte mierne oteplí a najmä na juhozápade môže byť až do +33 °C.

„Letné počasie sa tak na Slovensko vráti a ďalšie ochladenie sa zatiaľ nečrtá. Môžeme predpokladať, že slnečno bude nielen počas víkendu, no takisto aj začiatkom ďalšieho týždňa,“ dodáva iMeteo.sk.

Výstrahy pred horúčavami

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe avizuje výstrahy prvého stupňa pred vysokými teplotami na piatok 7. augusta.

„Vo viacerých okresoch sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 – 34 °C. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ dodáva SHMÚ.

Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Zdroj: iMeteo.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM