MI Správy

Veľké prekvapenie! Aká je šanca, že chytíte Covid-19 vo verejnej doprave?

Vedci sledovali tisíce cestujúcich, ktorí ochoreli na koronavírus po ceste v MHD, alebo ktorí cestovali vedľa nakazeného človeka. Výsledok? Šanca, že sa nakazíte, vôbec nie je taká vysoká, ako sa zdalo.

Ilustračný obrázok k článku Veľké prekvapenie! Aká je šanca, že chytíte Covid-19 vo verejnej doprave?
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Všetko záleží od toho, kde v autobuse alebo vo vlaku sedíte a ako dlho cestujete. Iste nikoho neprekvapí, že zlaté pravidlo je nechať každé druhé sedadlo voľné a ideálne by pasažieri mali nechať voľný aj každý druhý rad sedadiel. Ak k tomu pripočítame povinné rúška, prenos koronavírusu v MHD nie je viac ako desať percent. Portál LiveScience prináša detaily.

Je to relatívne bezpečné

Autobus, električka, či vlak predstavujú uzavretý priestor, kde sa vírus môže šíriť lepšie ako na čerstvom vzduchu. Vedecká štúdia na tisíckach pasažierov z čínskych rýchlovlakov však priniesla prekvapivo dobré výsledky:

„Úspešnosť prenosu infekcie Covid-19 na spolucestujúcich sa pohybovala od 0% po 10%. Najvyššie riziko nákazy platilo pre tých, ktorí sedeli najbližšie k nakazenému človeku a cestovali najdlhší čas,“ uvádza LiveScience.

Vedci z toho robia záver, že ak sa zníži hustota prepravovaných osôb, dodržia sa odstupy sediacich cestujúcich a ľudia budú cestovať kratšie trasy s rúškom na tvári, verejná doprava je relatívne bezpečná.

Potvrdzujú to aj prípady z iných kútov sveta: „V Paríži analyzovali 386 ohnísk nákazy Covidom-19 a žiadne z nich nebolo spojené s verejnou dopravou. K podobným zisteniam dospeli aj v Tokyu a niektorých austrálskych mestách,“ uvádza portál.

Kam si sadnúť

Veľmi zaujímavé sú aj podrobnejšie zistenia z vedeckej štúdie, ktorá analyzovala až 2 300 pacientov s koronavírusom, ktorí sa nakazili za posledných 14 dní a cestovali MHD. Rovnako vedci skúmali aj ich neuveriteľných 72-tisíc spolucestujúcich.

„Z celkového počtu 72-tisíc spolucestujúcich sa nakazilo len 234 ľudí. Najvyššiu šancu nákazy mali tí, ktorí sedeli hneď vedľa chorého človeka. Tí, ktorí sedeli v tom istom rade, ale kúsok ďalej, mali šancu nakaziť sa len 1,5 %,“ uvádza portál.

Rozhodujúci je aj čas cestovania. Čím dlhšie človek sedí v autobuse, či vlaku, tým väčšia je šanca, že sa nakazí. Ideálne by čas cestovania nemal prekročiť tri hodiny.

„V zásade platí, že šanca nakaziť sa koronavírusom stúpa o 0,15 percenta s každou hodinou, ktorú človek strávi v blízkosti chorého pacienta. Ak sedí hneď vedľa neho, šanca stúpa o 1,3% každú hodinu,“ dodáva LiveScience.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM