Deň vtáctva sa na Slovensku pripomína vyše 115 rokov
Dnešný Deň vtáctva si ornitológovia a ochrancovia prírody pripomínajú na Slovensku aj tento rok viacerými akciami pre verejnosť s možnosťou pozorovania vtáctva v období vrcholiacej migrácie.
„Deň vtáctva sa na Slovensku pripomína od apríla 1900, keď túto tradíciu v rámci Rakúsko-Uhorska založil známy slovenský rodák z Brezna Oto Herman. Ide pritom o jednu z ornitologických akcií s najdlhšou tradíciou na svete, ak nie najdlhšou,“ hovorí Ján Gúgh, hovorca SOS/BirdLife Slovensko.
Poukázal, že napríklad tradičné vianočné americké sčítavanie vtáctva, ktoré sa považuje za najstaršie sčítavanie vtáctva na svete, sa začalo až na Vianoce v roku 1900. Jeho cieľom bolo upozorniť na potreby ochrany a sčítania čím väčšieho počtu vtáctva namiesto jeho odstrelu.
Na ochranu prírody pamätal aj prvý deň vtáctva u nás a nemenej aktuálna ostáva táto myšlienka aj dnes, pripomínajú ornitológovia.
„Sťahovavé vtáctvo nám pripomína ako zraniteľné sú vtáčie druhy počas migrácie. Vedecké práce napríklad ukázali, že viac u nás miznú druhy, ktoré lietajú ďalej do Afriky, ako tie, ktoré prečkajú zimu v teplejších regiónoch Európy. Každý rok tak u niektorých vzácnych druhov očakávame, či ten predošlý nebol posledný, keď sa k nám vrátili,“ upozorňuje Jozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko. Spomedzi sťahovavých druhov, ktoré u nás vymizli, je to napríklad krakľa belasá. V súčasnosti je ohrozený sokol kobcovitý.
Prečítajte si aj:Aké tajomstvo ukrývajú lužné lesy pri Slovnafte?
Sledovanie príletov umožňuje aj analyzovať zmeny v správaní vtákov v dôsledku zmien klímy alebo zmien krajiny. Migrácia niektorých druhov, ktoré prezimujú v Európe, sa po miernej zime a skoršom nástupe teplého počasia začína skôr.
„Prílety vtáctva s obľubou sledujú ornitológovia a milovníci vtáctva po celom Slovensku už od polovice februára. Do konca marca bolo zaznamenaných už viac ako 40 sťahovavých druhov, ktoré k nám prileteli z južnejších častí Európy a z Afriky. Prílety sťahovavých druhov vtáctva budú pokračovať do začiatku mája a na našom území bude možné zaznamenať približne 100 sťahovavých druhov operencov,“ doplnil Gúgh.
Ku sledovaniu vtáčej migrácie pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva pozývajú ornitológovia do Zvolena na vítanie vtáčích poslov jari, do Senného na vítanie žeriavov, na Žitavský luh na pozorovanie migrujúceho vtáctva a k Dunaju pri Bratislave.
Prečítajte si aj: Sťahovaví vtáci sú už naspäť, niektorí vďaka teplému počasiu ani neodleteli