Alexandra Húsková Rôzne

Stupavský Platan sa v súťaži Strom roka 2015 umiestnil na treťom mieste

Poslaním ankety, ktorej v poradí už trinásty ročník realizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Patrónom ankety je spevák Peter Lipa. Na treťom mieste sa umiestnil aj stupavský Platan s počtom hlasov 1117.

Ilustračný obrázok k článku Stupavský Platan sa v súťaži Strom roka 2015 umiestnil na treťom mieste
Zdroj: Dnes24.sk

Víťazom ankety Strom roka 2015 sa stala hruška ružová z Bošáce, ktorá získala 3 092 hlasov. Bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Na druhom mieste sa umiestnil dub letný, ktorý rastie v Tomášikove.

Tretie miesto patrí platanu západnému zo Stupavy.

O poradí dvanástich stromov – finalistov, rozhodlo 12 870 hlasov.

Súťaže sa mohli zúčastniť aj školy. Tretie miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 100 eur získala Základná škola kpt. Nálepku zo Stupavy.

Víťazná hruška z Bošáce dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur.

Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

Príbehy víťazných stromov

1. miesto – strom č. 12 – Hruška ružová (Pyrus communis), obec Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom), vek: 200 rokov, obvod: 231 cm, výška: 14 m

Ružová hruška (Ružovka) je typickou miestnou starou odrodou, ktorá rastie len v tomto regióne, jej výskyt nebol inde zistený. Jedinec je solitérny strom s krásnym habitusom a zasadili ho pravdepodobne prví osadníci. Strom je svedkom osudov mnohých generácií, ich ťažkej práce a osamelého kopaničiarskeho života. Ovocinárske produkty – pálenka a sušené ovocie sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

2. miesto – strom č. 11 – Dub letný (Quercus robur), obec Tomášikovo (okr. Galanta), vek: 252 rokov, obvod: 700 cm, výška: 25 m

Tento prekrásny majestátny dub je najstarším stromom obce aj širokého okolia. Podľa tradície spomínanej starými kronikami ho vlastnoručne zasadila panovníčka Mária Terézia pri slávnostnom založení prvého uhorského sirotinca pre šľachtické deti v kaštieli rodiny Eszterházyovcov. Svojím bútľavým kmeňom a majestátnou korunou je skutočne unikátny a nezameniteľne dotvára vzhľad okolitej krajiny.

3. miesto – strom č. 10 – Platan západný (Platanus occidentalis), mesto Stupava (okr. Malacky), vek: 250 rokov, obvod: 600 cm, výška: 35 m

Park pri kaštieli v Stupave prešiel mnohými premenami súvisiacimi s historickým vývojom. Na mieste pôvodného vodného hradu dal gróf Mikuláš Pálfy vybudovať renesančný kaštieľ. K najvzácnejším a vzrastom najpozoruhodnejším drevinám v parku patrí platan rastúci na brehu jazera, v ktorom sa zrkadlí jeho obraz spoločne s obrazom kaštieľa.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM