ESL Správy

Bratislava sa priblížila k cyklistickým veľmociam. Pribudol tu prvý ochranný pruh

Magistrát Bratislavy zareagoval na novú vyhlášku, ktorá platí od apríla a veľmi promptne zriadil cyklistický pruh v Novom Meste.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava sa priblížila k cyklistickým veľmociam. Pribudol tu prvý ochranný pruh
2
Galéria

Cyklopruh pribudol na Pionierskej ulici v úseku medzi Smrečianskou a Sibírskou. Ako píše stránka Cyklo Bratislava – Nové Mesto, ide o prvý takýto pruh na Slovensku.

Ochranný pruh

„Premávka pruh rešpektuje, autá sa držia bližšie pri stredovej čiare a cyklisti majú bezpečnejší prejazd Pionierskou. Ochranný pruh bol do vyhlášky zavedený len od apríla 2020, jeho realizácia prebehla ako jedna z najrýchlejších realizácii cyklistickej infraštruktúry v Bratislave, termín 3 mesiace je úplne z inej dimenzie,“ tešia sa cyklisti s tým, že Nové Mesto prispelo spoluprácou na projekte a magistrát zabezpečil schvaľovanie a priamu realizáciu.

Pionierska ulica je spojnicou na Kolibu a vedie ňou miestna cyklotrasa. Použitý ochranný pruh je nové dopravné značenie, schválené vo vyhláške . 30/2020 Z. z. Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o dopravnom značení.

Bike friendly

Autori vyhlášky sa inšpirovali Nemeckom, Holandskom, či Českom, kde sa cyklistom darí oveľa viac. „Cyklistický pruh umožňuje zvýšiť bezpečnosť cyklistov v premávke tam, kde šírkové pomery ulice nedovoľujú vyhradiť pre cyklistov vyhradený jazdný pruh na vozovke ani cestičku v pridruženom dopravnom priestore. Do ochranného pruhu pre cyklistov smie vodič motorového vozidla vojsť len v prípade nevyhnutnej potreby, pričom nesmie ohroziť cyklistov,“ upozorňuje mestská časť.

Parkovanie alebo iné využívanie (napríklad zastavenie na nakladanie alebo vykladanie tovaru) na takomto pruhu je zakázané, ak to nie je dopravnou značkou určené.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM