Tlačové správy

SPOJAK.sk - železiarstvo s poriadnym výberom

SPOJAK.sk - železiarstvo- predajňu so spojovacím materiálom a kotviacimi prvkami sme vám predstavili v predchádzajúcom článku. Dnes sme sa stretli s jeho majiteľom a spravili sme s ním rozhovor. Ak vás zaujíma príbeh tohto “obľúbeného miesta všetkých chlapov” prečítajte si rozhovor s jeho majiteľom.

Ilustračný obrázok k článku SPOJAK.sk - železiarstvo s poriadnym výberom
Zdroj: MNP, s.r.o

Kto stojí za týmto malým no čoraz viac obľúbeným železiarstvom?

Majiteľ je 27 ročný vždy usmiaty Jakub, ktorý pochádza z Oravy, no na Liptov chodí denne už od roku 2011, kedy tu začal študoval na pobočke Bankovní institut VŠ Praha. Prečo sa po škole rozhodol otvoriť takúto predajňu práve v Liptovskom Mikuláši, čo ho na predaji tohto sortimentu baví, čo mu vadí a kde sa vidí o niekoľko rokov nám odpovedá priamo on.

Ahoj Jakub, tak nám teda povedz čo ťa viedlo k otvoreniu takéhoto obchodu a ešte k tomu tu v Liptovskom Mikuláši, kedže bývaš na Orave?

Už počas strednej školy som pravidelne pracoval v predajni s podobným sortimentom – rodičia majú obrovský obchod v Dolnom Kubíne ale s ďaleko väčším sortimentom – vybavenie pre dielňu, stavbu, záhradu, komunál či fabriku, predávajú náradie, pracovné odevy, ochranné pracovné prostriedky, drogériu a tak.

Jednu predajňu majú aj tu v Liptovskom Mikuláši no sortiment, ktorý držím na predajni ja tu vo svojej prevádzke neponúkali a keďže vďaka tomu, že som mal dlhé roky možnosť sa u nich o tomto sortimente množstvo vecí naučiť, mal som kontakty na dodávateľov a aj potenciálnych odberateľov a vyskytla sa možnosť niečo takéto otvoriť bolo to pre mňa jednoduché rozhodnutie.

Áno znie to rozumne, skús nám priblížiť, kde si na to všetko zohnal peniaze, predsa len tovar, ktorý tu na predajni máš musel stáť nie málo a na začiatku to určite nie je jednoduché.

Na začiatku mi výrazne pomohli rodičia a požičali mi peniaze na rozbeh, ktoré som im v priebehu troch rokov postupne splácal, poskytli materiálnu pomoc ako tovar, regále či boxy v ktorých držím skrutky. Samozrejme keď som to tu začiatkom roka 2016 otvoril mal som tu podstatne užšiu ponuku a aj skladové zásoby boli výrazne nižšie. Som tu v nájme -prišiel som do prázdneho priestoru, ktorý som si zariadil. Vtedy keď som začínal prišli aj zákazníci, ktorí boli voči môjmu obchodu skeptickí, no keď prídu teraz pochvaľujú výber a rozrastajúcu sa ponuku – už štvrtý rok to tu doslova plním tovarom a je to poznať.

Zdroj: MNP, s.r.o

To vidím, máš tu toho naozaj veľa. Mám pocit, že za chvíľu sa už nebudeš mať kde rozrastať, ako teda vidíš svoju budúcnosť povedzme o 5–10 rokov?

(smiech) Už teraz mám problémy s priestorom, počas sezóny, keď mi denne príde niekoľko paliet tovaru je celkom problém tu vytvoriť priestor aby sa tu vôbec mohli pohybovať zákazníci, vo vnútri mám priestor na jednu paletu, častokrát mi vonka pred predajňou kuriéri zložia ďalšie dve alebo tri. Pravidelne vykladám tony tovaru a to doslova.

Minulý rok som to v hrubom počítal a podľa výpisov z dodacích listov kde je uvedená váha som v predajni otočil okolo 90 ton tovaru, čo je na cca 55m2 predajnej plochy celkom záber.

Túto situáciu riešime na niekoľkých frontoch – riešime veľké priestory, odkiaľ by sme sa mohli naplno venovať veľkoobchodnému predaju, toto je však beh na dlhú trať s nie malými investíciami, ktoré bude potrebné robiť postupne, zároveň však nutne potrebujem rozšírenie skladových priestorov tu na predajni na Kamennom poli – žiaľ v objekte v ktorom sa nachádzam to už nie je možné, ale odísť sa odtiaľ do iného nájmu nechystám, rád by som mal v budúcnosti svoje priestory, no to chce čas množstvo práce – to je teda ten cieľ na nasledujúce roky, aj keď by som to časové rozpätie takto neohraničoval, uvidíme čo prinesie doba a aká bude situácia na trhu.

Dovtedy to budem musieť nejako dočasne vymyslieť – na niečom už pracujem a rozhodne to našim zákazníkom oznámime včas – na takúto informačnú činnosť máme rozbehnuté sociálne siete ako Facebook a Instagram, kde prezentujeme ponuku firmy, naše služby, novinky a úspechy no a s veľa zákazníkmi prostredníctvom týchto médií aj komunikujeme.

Podľa toho čo hovoríš máš to tu celkom rušné, hovoríš v množnom čísle, robíte tu viacerí?

Momentálne nezamestnávam na plný úväzok nikoho no mám tu dvoch dohodárov, ktorí mi chodia striedavo vypomáhať najmä počas sezóny, ktorá je v závislosti na počasí pohyblivá, počas zimy tu mám podstatne menej roboty, čo bol aj dôvod prečo som otvoril kľúčovú službu a venujem sa rozrábaniu kľúčov, držím na sklade visiace zámky, zadlabávacie zámky, dverové vložky a doplnkový sortiment- to ide aj počas chladnejších mesiacov, kedy je dopyt po skrutkách a celkovo železiarskom tovare nižší.

No chystám sa prijať človeka, pravdepodobne aj viacerých – potrebujem predavača, zišiel by sa obchodný zástupca, no neviem kde by sme sa tu všetci pomestili. Aj to je dôvod prečo potrebujem ďalšie priestory, veľa práce by som rád delegoval lebo postupne toho začína byť čoraz viac- pribúdajú dopyty, rozbieha sa veľkoobchodný predaj, kľúčová služba, na jar tohto roka sme spustili požičovňu náradia pre celý Liptov a doplnili do sortimentu ponuku pletív a oplotenia- aj keď to zatiaľ tiež kvôli problémom s priestorom len na objednávku. Pravidelná správa sociálnych sietí tiež žerie čas, do toho nie málo zákonných povinností, ktoré musíme dodržať. Kolegovia by sa mi určite hodili, no musím na to ísť postupne a s rozumom, nemôžem prijať ľudí a budeme si dupať po hlavách.

Vidím, že víziu ako ďalej v nasledujúcich rokoch máš, si celkom slušne rozbehnutý, môžeš nám na záver ešte povedať čo ťa na tejto práci baví a čo na nej možno neznášaš?

Čo ma baví? Určite je to ten pocit, že postupne moja firma rastie a ponúka čoraz väčšiu hodnotu svojím zákazníkom – každým dňom rozširujeme ponuku, pravidelne sa v oblasti školíme a vieme odborne zákazníkom poradiť.

Spokojní zákazníci a pozitívna odozva je určite najväčšia motivácia.

A čo ma na tejto práci nebaví? Každý kto na Slovensku podniká a stretáva sa so štátnym aparátom vie, že toto je tá menej “zábavná” časť podnikania – kontroly, zákonné povinnosti a všetky potrebné náležitosti – to ma zabíja a pokiaľ nemusím snažím sa tejto robote vyhýbať, v tomto mi veľmi pomáha manželka a moja mamina, ktorá sa tejto činnosti venuje aj vo svojej firme. Neviem si predstaviť, ako by som to všetko sám stíhal – už len preberanie pošty na portáli Slovensko.sk mi spôsobuje utrpenie, keďže to viac nefunguje ako funguje. V každom prípade aj toto k tomu patrí a je potrebné sa k tomu postaviť čelom.

Veľmi pekne ti ďakujem za rozhovor a prajem množstvo úspechov v nasledujúcich rokoch. Ďakujem aj ja.

Zdroj: MNP, s.r.o

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: MNP, s.r.o
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM