Ilustračný obrázok k článku O titul Slovenka roka 2016 sa uchádza 28 osobností. V nomináciách je aj Zdena Studenková, či Adriana Kmotríková
Zdroj: Dnes24.sk

O titul Slovenka roka 2016 sa uchádza 28 osobností. V nomináciách je aj Zdena Studenková, či Adriana Kmotríková

Organizátori súťažnej ankety Slovenka roka 2016 v Bratislave predstavili novinárom 28 nominantiek na toto ocenenie v ôsmich kategóriách. Jej hlavným zámerom je prezentovať ženy, ktoré sú výnimočné a úspešné vo svojom povolaní doma i v zahraničí.

Kultúra
Kultúra

O titul Slovenka roka 2016 sa uchádza 28 osobností. V nomináciách je aj Zdena Studenková, či Adriana Kmotríková

Organizátori súťažnej ankety Slovenka roka 2016 v Bratislave predstavili novinárom 28 nominantiek na toto ocenenie v ôsmich kategóriách. Jej hlavným zámerom je prezentovať ženy, ktoré sú výnimočné a úspešné vo svojom povolaní doma i v zahraničí.

Ilustračný obrázok k článku O titul Slovenka roka 2016 sa uchádza 28 osobností. V nomináciách je aj Zdena Studenková, či Adriana Kmotríková
Zdroj: Dnes24.sk

„V doterajších siedmich rokoch sme spoznali vyše 150 úžasných žien, ktoré sú motiváciou pre ďalšie Slovenky. Máme na to veľký potenciál a teda aj z čoho vyberať, čo je neľahká úloha nominačnej komisie,“ uviedla v príhovore hlavná organizátorka ankety Mária Reháková.

Pätnásťčlenná komisia na čele s ministrom kultúry Marekom Maďaričom do výberu nominovala tri alebo štyri adeptky v každej kategórii na cenu v podobe sošky od Jany Brisudovej. Ich mená, aj meno absolútnej víťazky ankety sa verejnosť dozvie 5. júna, kedy bude Galavečer súťaže v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave i priamy televízny prenos.

Viacerí členovia komisie aj bývalé ocenené laureátky sa vyjadrili, že je to prospešná apolitická a široká anketa, ktorá neupozorňuje len na známe osobnosti.

V kategórii Biznis a manažment sú nominované tri ženy. Podnikateľka Blanka Feč Vargová, ktorá v Prešove založila obchodnú spoločnosť Human Prosperity. Generálna riaditeľka hotela Double Tree by Hilton v Bratislave Rozwitha Bieber a Lucia Filová, majiteľka súkromnej kliniky dermatológie a estetickej medicíny Dermarevolta v Bratislave.

Členky činohry SND Zdena Studenková a Táňa Pauhofová sú nominované za kultúru spolu s herečkou Divadla Jonáša Záborského v Prešove Kvetou Stražanovou a choreografkou Šárkou Ondrišovou, ktorá v Bratislave založila a vedie Divadlo a tanečnú školu elledanse.

Za média a komunikáciu sú nominované šéfdramaturgička zahraničného vysielania Radio Slovakia International RTVS Mária Mikušová, moderátorka televízie Joj Adriana Kmotríková. Tiež šansoniérka a hlasová pedagogička Alena Čermáková, ktorá ako filmová dokumentaristka nakrútila filmy o Františkovi Tugendliebovi a Antonovi Srholcovi.

Štvrtou nominovanou je vedúca oddelenia komunikácie Múzea mesta Bratislavy Beáta Husová. Uviedla, že je nomináciou prekvapená a necíti sa výnimočná, prácu sa snaží robiť poctivo a berie to aj ako zviditeľnenie svojej inštitúcie, ktorá onedlho oslávi 150. výročie.

Vedecká riaditeľka Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Lucia Kučerová s profesorkou na Ústave elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity Vierou Stopjakovou aj rektorkou Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Janou Mojžišovou ašpirujú na cenu v oblasti vedy a výskumu.

Prečítajte si aj: Cena primátora sa bude udeľovať aj tento rok. Ktorá osobnosť si ju zaslúži?

Kategória vzdelávanie a podpora mladých talentov má štyri osobnosti. Eleonóra Porubcová je osem rokov riaditeľka Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. V tejto funkcii pôsobí 25 rokov na Škole pre mimoriadne nadané deti a Gymnáziu v Bratislave aj Jolana Lanzibatová. Viera Grohová je od roku 2003 riaditeľka Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade a Saskia Repčíková okrem písania o vzdelávaní a účastí na konferenciách je prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR.

V oblasti športu je nominovaná paralympijská reprezentantka v cyklistike Anna Oroszová spolu s najlepšou súčasnou slovenskou tenistkou Annou Karolínou Schmiedlovou a bývalou reprezentantkou Slovenska v basketbale Zuzanou Žirkovou.

Prezidentka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, riaditeľka Centra sociálnych služieb Náruč záchrany a predsedníčka Združenia seniorských prijímateľov sociálnych služieb Anna Ghannamová je nominovaná za charitu.

Rovnako aj marketingová manažérka neziskovej organizácie (NO) Dobrý anjel Ľudmila Kolesárová i zakladateľka a riaditeľka NO Centrum Slniečko v Nitre Mariana Kováčová.

Z oblasti zdravotníctva bude laureátka zo štyroch nominovaných. Sú nimi primárka oddelenia dlhodobo chorých v Nemocnice Košice-Šaca Margita Reváková, prednostka Dermatovenero­logickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave Mária Šimaljaková.

Ďalej lekárka a profesorka na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety a na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave Mária Šustrová i vedúca sestra na Klinike chirurgickej onkológie SZU a Národného onkologického ústavu Beata Bernadičová.

Anketu organizuje týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a SND už po ôsmykrát. Záštitu nad ňou prevzal prezident SR Andrej Kiska.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín