Alexandra Húsková Rôzne

Traja králi uzatvárajú vianočné obdobie. Aké zvyky a tradície sú spojené s týmto sviatkom?

Sviatok Troch kráľov, oficiálne Zjavenie Pána, uzatvára vianočné obdobie. Deň sa pomaly začína predlžovať, v duchu príslovia "Na Tri krále, o krok dále". Prečo sa počas tohto sviatku svätila voda a krieda? Viete čo znamenajú skratky G+M+B nad vchodovými dverami?

Ilustračný obrázok k článku Traja králi uzatvárajú vianočné obdobie. Aké zvyky a tradície sú spojené s týmto sviatkom?
Zdroj: TASR

Na Tri krále sa v kostole svätí voda. V minulosti sa jej pripisovala veľká moc a dokonca sa aj obradne pila. Každý člen rodiny sa napil svätenej vody, aby bol po celý rok zdravý.

Podobné ochranné schopnosti sa pripisovali trojkráľovej kriede, takisto svätenej v tento deň. Ak sa ňou nakreslil kruh, mal mať magický účinok a chrániť pred nečistými a zloprajnými silami. V niektorých oblastiach Slovenska si ľudia dávali svätiť nielen vodu a kriedu, ale aj cesnak a soľ. V domácnosti sa potom tieto štyri veci uchovávali ako ochrana pred nepriaznivými silami.

Traja králi

Traja králi, podľa biblického textu – traja mudrci, stelesňovali múdrosť vtedajšieho sveta. Existujú domnienky, že išlo o perzských učencov astronómov, ktorí pri pozorovaní úkazov na oblohe uvideli žiarivú hviezdu. Tá priviedla mudrcov do Betlehema.

Ku dňu Troch kráľov sa viazali aj koledy, čiže vinše, ktoré mali do domu privolať šťastie, zdravie a blahobyt. Na sviatok Troch kráľov navštevoval domy farár, kostolník, či kantor s kňažskou koledou. Domácim zaželali spevom i slovom šťastný nový rok, príbytok vysvätili a nad dvere kriedou napísali iniciály kráľov, resp. mudrcov – Gašpara, Melichara a Baltazara – G+M+B a rok. Skratka G+M+B znamená aj Christus mansionem benedicat - Kristus nech žehná žehná tento dom.

Starší chlapci sa poobliekali za troch kráľov, nosili so sebou betlehem a vinšovali, alebo predvádzali trojkráľovú hru, ktorej libreto tvorila návšteva troch mudrcov v Betleheme pri novonarodenom Ježišovi. Troch kráľov často dopĺňal anjel s papierovou hviezdou na palici, doplnkom bol aj ozembuch, či koruny kráľov z papiera.

Po sviatku Troch kráľov sa zvyčajne oberal vianočný stromček, ktorý sa potom zavesil na niektorý ovocný strom, najmä na taký, ktorý nechcel zarodiť.

Záver vianočného obdobia

Tento sviatok bol posledným dňom návštev a koledovania. Mládenci zvykli organizovať zábavy, do polnoci sa v domoch dojedli zvyšky novoročných jedál a koláčov. Ak by s nimi totiž gazdiná šetrila, podľa povier by ju čakal rok plný biedy a šetrenia.

Po sviatku Troch kráľov prišlo obdobie zábavy a veselosti, začínali sa totiž fašiangy.

Prečítajte si aj: Sviatky Narodenia Ježiša Krista sú aj v Gréckokatolíckej cirkvi veľmi významné

Zdroje: Katarína Nádaská-Slovenský rok, 2012/ Zora Mintálová Zubercová-Tradície na Slovensku, 2015

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM