Alexandra Húsková Rôzne

Kam dávate použitý kuchynský olej? Počuli ste už o OLEJtéke?

Väčšina z nás pravdepodobne vylieva olej do odpadu, aj keď vieme, že to nie je správne. Ale kam s ním? Odpoveďou môže byť pilotný ekoprojekt skriniek na použitý odpad - OLEJték, ktoré sa montujú priamo v bytových domoch. Kde v Bratislave už také sú? Chceli by ste takú skrinku aj vy?

Ilustračný obrázok k článku Kam dávate použitý kuchynský olej? Počuli ste už o OLEJtéke?
Zdroj: Dnes24.sk

Jedným z výrazných nedostatkov pri separovaní odpadu je totiž slabá informovanosť o zbere, recyklácii a následkoch nesprávnej likvidácie použitého kuchynského oleja a takmer neexistujúca metodika a zberné miesta v prostredí bytových domov.

Pilotný projekt OLEJtéky bol spustený v mestskej časti Bratislava – Ružinov na Martinčekovej ulici vo februári 2014 a do dnešného dňa do nej obyvatelia odovzdali viac ako 50 litrov použitého kuchynského oleja. Ide o domáci zber použitého kuchynského oleja v špeciálnej zbernej skrinke, takzvanej OLEJtéke.

Použitý olej odnesiete v papučiach – OLEJtéka je priamo v dome

„Existujú rôzne spôsoby zberu použitého kuchynského oleja, s ktorými sme sa zoznámili počas prípravy projektu OLEJtéky, tu na Slovensku, ale aj v zahraničí, napr. v Rakúsku, ale aj v Švajčiarsku. Zistili sme a v praxi sa nám to potvrdzuje, že najväčšiu efektivitu dosahuje zber v prípade, ak sa zberné miesto nachádza v okruhu 20 metrov od domu,“ povedal pre Bratislava24.sk Peter Grečko, projektový manažér Bezpečné bývanie RYS. Najvhodnejším riešením sa ukázalo umiestniť skrinku priamo do domu, maximálne na kontajnerové stojisko.

„Pre paneláky bol použitý olej doteraz problém, ktorý nemal riešenie. Snažili sme sa, aby OLEJtéka bola jednoduchá, lacná a navyše aj esteticky pekná. Nie je problém ju namontovať v hocijakom uzavretom kontajnerovom stojisku, alebo priamo vo vchode domu,“ pripomína Peter Grečko. Obyvatelia domov následne ukladajú použitý kuchynský olej do OLEJtéky v uzatvorených nádobách.

Kde už OLEjtéky obyvatelia Bratislavy využívajú?

Momentálne sú OLEJtéky inštalované v dvoch bytových domoch a v krátkom čase je dohodnutá inštalácia v ďalších troch. „V rámci Bratislavy sme záujem o OLEJtéku zatiaľ zaznamenali z bytových domov v mestských častiach Ružinov a Petržalka,“ uviedol Peter Grečko.

Na Rovniankovej ulici 14 už takáto zberná skrinka funguje. „Využili sme príležitosť a na domovej schôdzi sme si odhlasovali nainštalovanie skrinky. Už v minulosti sme mali náklady spojené s čistením potrubí, čo spôsobuje aj použitý kuchynský olej. Takto ušetríme a navyše budeme ekologickejší,“ hovorí Ing. Eva Ždiňáková, členka Výboru domovej samosprávy na Rovniankovej 14 v Petržalke.

Čo sa stane, keď ľudia vylievajú olej do výlevky, či do odpadu?

Bytové domy musia neraz vynaložiť veľké finančné prostriedky na čistenie kanalizačných potrubí a prípojok na verejnú kanalizáciu, ktoré sú zanesené a upchané olejom vylievaným priamo do kuchynských výleviek či toaliet.

Spláchnutie oleja, prípadne zvyškov potravín do kanalizácie, môže zapríčiniť aj rozšírený výskyt hlodavcov v kanalizačných potrubiach a v okolí domu na chodníkoch a v trávnatých porastoch, kde sa dostávajú do priameho kontaktu s malými deťmi.

Nový zberný stojan na olej je tiež uzamykateľný prístupovým systémom a otvárať ho môžu, podobne ako stojisko, len držitelia elektronického kľú­ča.

Pripravených je 10 olejték

Do pilotného projektu sa môže zapojiť každý bytový dom. Na nainštalovanie je pripravených desať OLEJték, o ktoré môžete požiadať prostredníctvom svojho zástupcu vlastníkov bytov na čísle 02 / 5341 29 23 alebo cez internetovú stránku www.bezpecnebyvanie.sk.

Inštalácia aj používanie je v rámci projektu na tri mesiace zadarmo, obyvatelia sa môžu potom rozhodnúť, či si skrinku ponechajú aj naďalej. „Snažíme sa dosiahnuť, aby ľuďom záležalo na životnom prostredí a aby separovanie bolo zároveň aj pohodlné a nemuseli chodiť ďaleko od domu. OLEJtéky sú určené pre obyvateľov, ktorým to nie je jedno,“ uzatvára Peter Grečko.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM