Tlačové správy

5 dôvodov, prečo sa vždy oplatí zatepliť budovu

Práve sa na domovej schôdzi rozhodujete, či sa prikloniť k návrhu zateplenia? Alebo premýšľate, ako čo najväčšmi ušetriť náklady na energie vo svojom vlastnom dome? Týchto päť dôvodov vás presvedčí, že zateplenie je správna cesta.

Ilustračný obrázok k článku 5 dôvodov, prečo sa vždy oplatí zatepliť budovu
Zdroj: ISOVER

Až 35 % teploty stratí budova len tým, že nemá izolovanú fasádu. Ak nie je izolovaná ani strecha a navyše nemáte ani kvalitné okná, nechávate uniknúť ďalších 25 % tepla. Zateplením dokážete spomaliť tok tepla, a tak výrazne zvýšiť svoj komfort.

1. V zime chcete mať teplejšie a v lete chladnejšie

Vonku je treskúca zima, po návrate domov s radosťou otáčate koliesko na termostate a tešíte sa na teplo. Kúrenie nepomáha a vám je stále zima. V lete zase máte doma neuveriteľné teplo a klimatizácia nevie ochladiť miestnosť na ideálnu teplotu. Chyba pravdepodobne nie je v radiátoroch ani v klimatizácii. Pri nezateplených budovách totiž trvá vykúrenie bytov dlhšie a vzniknuté teplo sa aj tak pomaly stráca v stenách a odchádza von. V lete sa zase cez nezateplenú fasádu dostáva do miestnosti horúci vzduch, ktorý klíma nestihne ochladiť. Zate­plenie budovy pomáha predchádzať týmto nežiaducim výmenám teploty a zabezpečí, že sa doma budete cítiť oveľa lepšie.

2. Za energie platíte menej

Izolácia fasády polystyrénom poskytuje odolnosť proti úniku tepla a funguje ako bariéra, ktorá ochraňuje vnútorné prostredie bytu. Vďaka tomu sa znižuje miera úniku tepla a vaše účty za kúrenie či za chladenie klimatizáciou môžu nieked klesnúť až na polovicu. Takto ušetrené peniaze vám postupne vykompenzujú investície do izolácie.

Zdroj: ISOVER

3. Chránite konštrukciu budovy

Ak budova nemá izoláciu, stúpa riziko, že bude poškodená vlhkosťou či kondenzáciou. Tá sa môže vytvárať na povrchu aj vo vnútri stavebného materiálu. A práve na vnútornú formu kondenzácie prídete len veľmi ťažko, pretože sa zo začiatku nemusí navonok nijako prejaviť. Tvoriť sa však môže vnútri steny, strechy či podlahy. Každopádne, vnútorná a vonkajšia vlhkosť spôsobujú trvalé poškodenie stavby.

Vlhkosť spôsobuje vznik plesní a tie zasa vznik problémov s dýchaním a nekvalitný vzduch v interiéri. Možno si to neuvedomujete, no kondenzácia vzniká pri každodenných činnostiach ako varenie, sprchovanie či sušenie odevov. Musíte sa naučiť správne vetrať, alebo sa spoľahnúť na zatepľovací materiál, ktorý budovu, v ktorej žijete, skutočne ochráni.

4. Znižujete uhlíkovú stopu

Globálne otepľovanie je hrozba, ktorú si mnohí ešte stále naplno neuvedomujú, no bezvýhradne sa týka nás všetkých. Emisie skleníkových plynov prispievajú k celosvetovému nárastu teploty Zeme. Novodobé izolácie majú za úlohu udržať pod kontrolou emisie uhlíka, ktoré vznikajú najmä vykurovaním a chladením budov.

Zdroj: ISOVER

5. Nový vzhľad budovy môže byť efektívny a efektný zároveň

Čím ďalej, tým viac si všímate staršiu fasádu vášho domu, na ktorej sa už podpísal zub času. Cez škáry zateká, na paneloch sa objavujú trhliny a tak ďalej. Zateplením sa takéto nedostatky odstránia a budova zároveň dostáva ochranný obal pred rôznymi vplyvmi počasia ako chlad, teplo, dážď či mráz. Ochranou stavebných materiálov to však nekončí.

Zateplenie vám dáva možnosť upraviť aj štýl fasády, farebnosť či vytvoriť architektonicky zaujímavú úpravu. Ak váš dom doteraz vyzeral nudne, využite izoláciu a upravte ho tak, aby ste boli spokojní.

Ak aktívne premýšľate nad zatepľovaním, zamyslite sa aj nad tým, či nie je vhodný čas vymeniť aj strechu alebo okná. Steny, okná a strecha sú totiž najčastejšie miesta, odkiaľ uniká teplo. Počiatočné náklady pravdepodobne budú trochu vyššie, ale ušetrené peniaze za energie vám investíciu čoskoro vrátia. Dôležité je, aby ste sa doma cítili dobre a v čo v najväčšej miere zabránili externým faktorom znehodnotiť budovu, v ktorej žijete.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: ISOVER
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM