Tlačové správy

RADÍME: 5 krokov k dokonalej šikmej streche

O zateplení šikmej strechy je známe, že ho môže úspešne zvládnuť aj šikovný laik, keď má dostatok vedomostí a odbornú radu a pomoc. Môže to však dopadnúť aj veľmi zle, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: 5 krokov k dokonalej šikmej streche
Zdroj: Dnes24.sk

Základom pre pohodlný obytný priestor pod šikmou strechou je jej správne zateplenie. Iba s dôkladnou tepelnou izoláciou a jej správnym zabudovaním ušetríme energiu na jeho vykurovanie a zabezpečíme, aby v podkroví nebolo v zime chladno a v lete horúco. Ako to docielime?

1. Správna hrúbka izolácie

Jednou z chýb, ktorú majstri pri zatepľovaní šikmej strechy robia, je príliš tenká alebo nesúvislá izolácia. Keďže výška krokiev býva v rodinných domoch štandardne okolo 14 až 18 a takáto hrúbka izolácie už dnes nezodpovedá normám, sú potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie. Podľa noriem platných do konca roku 2015 by mala byť hrúbka izolácie ideálne 26 cm, od 1.1.2016 je platná nová legislatíva, ktorá si vyžaduje ešte vyššiu hrúbku. Potrebnú hrúbku izolácie pre vašu strechu vám pomôže vyrátať naša kalkulačka.

2. Správne uloženie izolácie

Pre tepelnú izoláciu šikmej strechy sa na trhu najčastejšie využívajú pružné materiály, akými sú produkty z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka vláknitej štruktúre prispôsobujú nerovnostiam v strešnej konštrukcii a dokonale vypĺňajú medzikrokvový priestor. Teraz môžete využiť ekologickú izoláciu z Knauf Insulation a navyše ušetriť 45 %. Pri ukladaní treba dbať na to, aby nevznikli medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré by následne vytvorili tepelné mosty.

3. Parozábrana z interiéru

Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá parotesnou zábranou. Práve nesprávne zabudovanie parozábranovej fólie do konštrukcie býva častým nedostatkom pri zatepľovaní. Keď je parozábrana narušená na viac ako 30 % plochy, vpúšťa do strechy príliš veľa vlhkosti a prestáva byť účinnou. K ďalším chybám, ktorých sa treba vyvarovať, patrí nahrádzanie odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami, ktoré spôsobujú degradáciu funkčnosti zateplenia.

4. Nedovoľte vlhkosti preniknúť do izolácie

Pre strechu je vlhkosť nebezpečná, jej preniknutiu treba zabrániť vhodnými a kvalitnými fóliami a účinným tesnením vo forme pások a tmelov. Na napojenie parozábranovej fólie na murivo sa používajú tesniace pásiky po celom obvode šikmej strechy aj na vzájomných stykoch. Používajú sa na to špeciálne lepiace pásky, na ktorých sa neoplatí šetriť. Nekvalitné pásky prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti. Ak použijete pásky zo systému Homeseal LDS a kúpite si izoláciu z produktového radu Unifit 035, 034, 032, teraz získate zľavu 33% na celý sortiment Homeseal LDS.

5. Nepleťte si poistnú hydroizolačnú fóliu s parozábranou

Niekedy si majstri fólie zamenia, je to pre strechu fatálna chyba. Poistná hydroizolačná fólia, nazývaná aj difúzna membrána, má byť umiestnená navrchu, pod strešnou krytinou a jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. Zároveň by však mala prepúšťať pary zvnútra konštrukcie. Parozábranová fólia má byť upevnená zo strany interiéru a zachytáva pary, ktoré z neho unikajú, aby neprenikli do tepelnej izolácie v konštrukcii strechy a neznehodnotili ju. Viac informácií na www.ecose.sk alebo na hwww.knaufinsu­lation.sk

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

RADÍME: 5 krokov k dokonalej šikmej streche
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM