Recept na dnes

Pani Magdaléna (72) radí: Takto sa vám zaváraniny nikdy nepokazia!

Sezóna zavárania je v plnom prúde. Bola by škoda dopestovanú úrodu nechať pokaziť, a tak sme si zašli pre časom overené rady k šikovnej gazdinej.

Ilustračný obrázok k článku Pani Magdaléna (72) radí: Takto sa vám zaváraniny nikdy nepokazia!
Zdroj: Kaufland

Keď je úrody viac, ako vieme spotrebovať, je vhodné si ju uskladniť na zimu či na horšie časy. Jednou z možností ako si na chutnom ovocí môžeme pochutnať aj v nehostinnej zime, je konzervovanie.

Tento užitočný nápad mal podľa britannica.com pred vyše 200 rokmi Francúz Nicolas Appert, ktorý na prelome 18. a 19. storočia vyvinul metódu konzervovania potravín na základe kombinácie ich uskladnenia v hermeticky uzatvorenej nádobe a tepelnej sterilizácie.

Dá sa povedať, že gazdinky či kuchárky tak trochu experimentujú doteraz. Ako to už býva, nie vždy sa pokus musí na prvýkrát podariť. Preto sme o radu poprosili ženu, ktorej rukami prešlo už mnoho pohárov i niekoľko detí a vnúčat.

Meňte viečka každý rok

Proces zavárania by sa, podľa slov pani Magdalény z Velčíc, mal začať dôkladnou prípravou pohárov, viečok a ovocia či zeleniny. Často môžu výsledok pokaziť práve nečistoty alebo prehliadnuté chyby pohárov. Pani Magdaléna napríklad nikdy nepoužíva staré viečka, ale každý rok ich mení.

Nálev a sterilizovanie

Po naložení vyčistených pohárov ľubovoľným ovocím či zeleninou prichádza na rad nálev. Na sterilizáciu sa jej osvedčil klasický hrniec. Na kompóty používa zálievku z 2 litrov vody a 1 kg cukru. Na uhorky alebo cviklu robí nálev z 2 litrov vody, 4 dkg cukru, 4 dcl octu a 3/4 sáčku nakladača Zelko. Po zaliatí pripraveným nálevom poháre dôkladne zatvorte a poukladajte do hrnca s vodou.

V tomto kroku hrá významnú rolu aj množstvo vody, ktoré nalejete do hrnca. „Poháre v hrnci zalejte vodou až po viečka,“ radí Magdaléna. Mäkšie ovocie stačí variť v hrnci na 80 až 90 °C, tvrdšie až do bodu varu, potom môžete hrniec odstaviť.

TIP na záver

Po varení už možno viacerí obraciate teplé poháre viečkami nadol. Pani Magdaléna predtým odporúča spraviť ešte tento krok. „Hrniec s pohármi si preložím do drezu alebo vane a opatrne krátko púšťam vodu na viečka. Pozor, vodu nesmiete smerovať na horúce sklo pohárov, aby vám nepraskli. Nakoniec môžete teplé poháre otáčať a prípadný vzduch ešte povytláčať prstom,“ hovorí pani Magdaléna.

Že sa viečko dobre chytilo zistíte ak po ňom poklepete. Dunivý zvuk a vypuklé viečko znamená, že viečko sa nechytilo správne. To by sa však stať nemalo. Ak by predsa, zaváraninu čo najskôr skonzumujte. Poháre nechajte do druhého dňa otočené viečkom nadol. Na druhý deň sa môžete tešiť, že sa vám všetky „chytili“ a môžete ich pokojne uskladniť.

Všetky potrebné suroviny kúpite v reťazci Kaufland.

Foto: Ilustračné

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Kaufland
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM