Kultúra

Oslavujeme Medzinárodný deň piva! Po pandémii si ho radšej vychutnávame doma. Prečo?

Obdobie pandémie ovplyvnilo to, kde si Slováci vychutnávajú pivo. Po opätovnom otvorení prevádzok sa k svojim zvykom pred karanténou vrátilo len 60 % ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Oslavujeme Medzinárodný deň piva! Po pandémii si ho radšej vychutnávame doma. Prečo?
6
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Spotreba piva na Slovensku vlani stúpla, v roku 2020 ju však ovplyvní pandémia nového koronavírusu. Uviedla to Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) pri príležitosti Medzinárodného dňa piva, ktorý pripadá na prvý augustový piatok.

Doma či v krčme?

„Pred niekoľkými rokmi sa zastavil pokles spotreby piva a odvtedy postupne každoročne rastie. Predbežné údaje Štatistického úradu SR dokonca hovoria, že v roku 2019 spotreba piva poskočila na 77,9 litra na obyvateľa, čo znamená medziročný nárast o 7 %. Avšak obdobie pandemických obmedzení, počas ktorého bola väčšina gastro prevádzok zatvorená viac ako dva mesiace, spolu s neskorým nástupom letnej sezóny, s nižším medziročným počtom slnečných dní, sa určite negatívne odrazia v tohoročnej spotrebe a výrobe,“ priblížila vývoj na trhu piva na Slovensku Shepperd.

Obdobie pandémie však podľa nej ovplyvnilo to, kde si Slováci vychutnávajú pivo. „Dramaticky klesla spotreba piva v gastro sektore (on trade), ktorá sa len čiastočne presunula do maloobchodu (off trade),“ spresnila.

„Po opätovnom otvorení prevádzok sa podľa nášho posledného prieskumu len 60 % ľudí vrátilo k svojim zvykom pred karanténou a opäť chodia na pivo von. Asi 30 % respondentov pije teraz pivo častejšie doma, lebo je to pre nich pohodlnejšie. Návrat zákazníkov späť do svojich obľúbených pivární, kaviarní či reštaurácií považujeme za nesmierne dôležitý pre oživenie sektora gastro služieb, ich dodávateľov a celej ekonomiky,“ dodala Shepperd.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM