Tlačové správy

Ľudia vykupujú lieky, je to však zbytočné! Potrebné lieky sú a distribútori ich k pacientom dostanú včas

Lekárom a lekárnikom s vďakou tlieskame na balkónoch za ich nasadenie v zdolávaní pandémie koronavírusom. Sú to ľudia „v prvej línii“. K nim však bezpochyby patria aj tí, ktorí sa o zásobovanie nemocníc a lekární starajú.

Ilustračný obrázok k článku Ľudia vykupujú lieky, je to však zbytočné! Potrebné lieky sú a distribútori ich k pacientom dostanú včas
Zdroj: Phoenix

Veľká vďaka patrí neviditeľnej „armáde“ ľudí, ktorí často s nasadením vlastného zdravia zabezpečujú, aby pacienti dostali všetky potrebné lieky načas.

Mnohých z nás situácia spôsobená pandémiou koronavírusu vydesila – okrem miestami panického predzásobenia sa potravinami ľudia rovnako reagovali aj v predzásobení sa liekmi. V spotreby OTC liekov a výživových doplnkov pri liečbe horúčky, vitamínu C a zinku bol v niektorých prípadoch nárast spotreby v 12. týždni až 30-násobný oproti priemernému týždennému predaju. Dramatický nárast bol zaznamenaný aj v spotrebe liekov pre pacientov s chronickými ochoreniami (napr. kardio, diabetes a pod.).

Dramatický nárast spotreby

Za obdobie od 1.3. do 21.3. 2020 spotreba liekov na lekársky predpis (Rx) stúpla o približne 40–50% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Štátny ústav pre kontrolu liečiv musel dokonca vydať usmernenie obmedzujúce výdaj OTC aj Rx liekov v lekárňach

Tomáš Slechan
Tomáš Slechan - predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie a.s., / Zdroj: Phoenix

„Dodávky liekov sú zatiaľ pravidelné, aj keď niekedy spojené s dlhšími dobami dodania respektíve prepravy. Výpadky od polovice marca registrujeme aj u tých prípravkov, kde sa znásobila spotreba v teréne a dodávatelia nevedia promptne reagovať na túto navýšenú spotrebu. Dodávky pre Slovensko v predpísaných obaloch sú často zaradené do výroby až po veľkých krajinách,“ vysvetľuje Tomáš Slechan, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie a.s., najväčšieho distribútora liekov na Slovensku.

Kapacitné problémy vo výrobe

Distribútori zabezpečujú chod nemocníc, ambulancií a lekární. Dodávajú im lieky, zdravotné pomôcky, dietetiká, infúzne sety, doplnky výživy a podobne. Zásobujú všetky nemocnice – štátne, národné ústavy, ako aj privátne kliniky. Denne komunikujú s riaditeľmi nemocníc, lekármi a s verejnými aj súkromnými lekárňami, doručujú a vykladajú lieky v rizikových nemocniciach bez ohľadu na šíriacu sa pandémiu. Distribučné spoločnosti ubezpečujú, že nie je dôvod na panikárenie. Lieky sú a budú. Ak majú niektoré lieky výpadky, je to len krátkodobé.

Dôvodom výpadkov sú hlavne kapacitné problémy vo výrobe – spotreba sa v niektorých skupinách liekov navýšila o viac ako 50%, na čo pôvodné výrobné plány dodávateľov pripravené neboli. Ďalším dôvodom, ktorý sa môže prejaviť v najbližšej dobe je nedostupnosť niektorých účinných látok (API),“ dodáva Tomáš Slechan.

Všetky lieky a zdravotnícke potreby sú chránené a riziko, že sa k nim dostane koronavírus je minimálne. Napr. najväčší distribútor liekov na Slovensku – spoločnosť PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie a.s. – spĺňa pre celý proces nákupu, skladovania a distribúcie medicínskych produktov a prístrojov najprísnejšie kritériá kvality s certifikátom ISO 9001.

Najvyššie kritériá kvality, poloautomatické linky a scanery pomáhajú zamestnancom zvládať nápor objednávok z lekární a nemocníc aj v súčasnej situácii, kedy stúpol dopyt o približne 50%. V uplynulých dňoch chýbali najmä rúška, dezinfekcie a ochranné pomôcky, ale aj tie sa postupne objavujú. Ich ceny sú vysoké, za to však distribútori ani lekárnici nemôžu.

Zvýši sa cena liekov?

Klasickí dodávatelia vypredali svoje zásoby v prvých dňoch a týždňoch a nedokážu pokračovať v dodávkach. To vytvára priestor novým dodávateľom, ktorí prichádzajú s podstatne vyššími cenami. Určite má na tom podiel aj nárast nákladov na leteckú prepravu z Číny, Turecka a podobne,“ uzatvára Tomáš Slechan.

Distribúcia liekov je súčasťou veľkého kolobehu starostlivosti o zdravie. Tak, ako je v tomto procese nezastupiteľný lekár a lekárnik, sú dôležití aj nákupcovia, skladníci, telefónne operátorky, šoféri a ostatní pracovníci v distribučných spoločnostiach. Vynakladajú v čase pandémie často nadľudské úsilie, aby liek prišiel k pacientovi načas. Týchto ľudí vidieť menej a veľmi sa o nich nehovorí. A aj oni si však zaslúžia náš rešpekt a potlesk.

Spoločnosť PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie, a.s. je členom skupiny PHOENIX group, ktorá je na európskom trhu lídrom v oblasti veľkodistribúcie liečiv. Pôsobí v 27 krajinách Európy, kde svojimi nadštandardnými službami, medzinárodným know how a flexibilitou deň čo deň uspokojuje potreby obchodných partnerov.

PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie, a.s. má na Slovensku približne 40% trhový podiel v distribúcii medicínskych produktov. Aktívne spolupracuje s približne 2000 lekárňami, výdajňami zdravotníckych potrieb a nemocnicami na území celého Slovenska, ktorým ponúka viac ako 18 000 tovarových položiek z oblasti liekov, zdravotníckych pomôcok a doplnkového sortimentu. Pre takmer 100 zahraničných a slovenských partnerov zabezpečuje prevádzku ich vlastných alebo konsignačných skladov.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Phoenix
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM